Simptomi menopauze: problemi društva ili „ženski problemi“?

Programi za mentalno zdravlje i wellbeing zaposlenika postali su više od buzzworda, ali koliko često oni obuhvate sve skupine zaposlenika? Odnosno zaposlenica? Znanstveno je dokazano kako žene u perimenopauzi, menopauzi i postmenopauzi prolaze kroz značajne fizičke i kognitivne promjene tijekom (radnih) dana, a s obzirom na povećanje dobi za odlazak u mirovinu, važno je da kompanije prepoznaju i adresiraju njihove specifične potrebe. Što je menopauza, koji su njeni simptomi, jesu li oni problem mozga ili problem društva, te što mi kao kolege, poslodavci i ono najvažnije, kao ljudi, možemo učiniti da se žene osjećaju ugodno čak i kada njihova vrućina nije samo od stresa, raspravljali su klinička psihologinja i profesorica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Branka Bartolić, neurolog i epileptolog, Goran Ivkić te Head of HR Croatia i moderatorica panela Petra Grubišić.

Foto: Matej Rebernišak

Menopauza u društvu, ali i u znanosti slabo je istražen pojam. Istraživanja su pokazala kako bi samo 17 posto muških liječnika, internista dalo odgovarajuću terapiju te razumjelo ženu koja prolazi kroz razdoblje predmenopauze, perimenopauze i menopauze. Zašto spominjemo tri termina? Goran Ivkić dao nam je odgovor na ovo pitanje.

„Kada žena dođe u menopauzu, onda je već sve stalo. Prva faza je faza predmenopauze i u njoj žene još nemaju nikakvih simptoma hormonalnog disbalansa. Zatim dolazi faza perimenopauze. To je faza „ludovanja“ usred nedostatka i pada estrogena. Menopauza je zadnja faza kada je žena najsretnija. Ona tada putuje autobusom po svijetu i druži se s frendicama“, našalio se Ivkić, neurolog i epileptolog.

Hormonalni disbalans koji žene prolaze u fazi perimenopauze sa sobom donosi brojne simptome poput: histerije, PMS-a, naglih valova vrućine, noćnog znojenja, anksioznosti, depresije, migrena i brojnih drugih. Ove simptome, u ovom trenutku, u svijetu proživljava oko milijarda žena, mnoge od njih još su uvijek zaposlene i na vrhuncu svoje karijere, kada poslodavci očekuju njihov najbolji performans. No jesu li poslodavci svjesni što žena prolazi kada joj na važnom sastanku s klijentom krene „tutnjati“ u glavi ili je oblijevaju valovi vrućine?

„Česti su slučajevi kada žene, u ovim fazama, daju otkaz iz neartikuliranih razloga. Pritom je naravno, razlog perimenopauza. One taj razlog ne artikuliraju iz straha i srama pred kolegama i poslodavcima. Postoji ispitivanje koje je pokazalo da muškarci misle da je žena manje pouzdana i stabilna u to vrijem, dakle nije da strah nema podloge“, dodala je Branka Brtulić.

U ovako surovoj stvarnosti, teško je ne zapitati se je li uopće moguće da se ijedna žena, znajući da i nju jednoga dana čeka ovaj prirodni proces, osjeća ugodno na radnom mjestu?

„Uz raznu hormonalnu terapiju, mi kao društvo, kao poslodavci, kao HR-ovci, jedino što možemo učiniti jest prilagoditi radne uvjete, radno vrijeme, omogućiti zaposlenicama slobodne dane, udobniju odjeću, klimatizaciju, redovne sistematske preglede i ono najvažnije edukaciju, edukaciju svih zaposlenika“, izjavila je Bartolić dodajući kako je to najmanje što možemo učinit za žene koje su se itekako namučile i dokazale svoje mjesto u firmama.