Zamislite potpuno transparentan kompenzacijski sustav gdje su informacije poput plaća, bonusa, službenih automobila i drugih (ne)materijalnih naknadna javne i dostupe svim vašim kolegama i poslodavcima. Sada zamislite kako bi takav sustav utjecao na poslovanje, leadership i zadovoljstvo zaposlenika? I dok neke kompanije teže većoj transparentnosti, posebno zbog promjena u regulatornom okviru, druge i dalje strahuju od takvih scenarija. Predstavnici Plive kao najveće farmaceutske kompanije u Hrvatskoj te Aircasha kao finetech kompanije koja nudi usluge digitalnog novčanika otkrili su nam kako bi ova hipotetska stvarnost utjecala na poslovne procese i radnu atmosferu.
Na početku samog panela u interakciji s publikom otkrili su kako 57 posto nazočnih podržava ideju o transparentnosti plaća, no nažalost, u praksi njih samo devet posto posluje na taj način. Iako nam se za dvije i pol godine sprema ova Vladina direktiva za transparentnije plaće, i sami smo svjesni kako će ta promjena unijeti jednako pozitivne i negativne učinke u našu korporativnu kulturu.
„Očekivanja su se promijenila, generacija Z želi biti dio priče koja ima širi smisao, žele biti fer. Prednost malih kompanija je da su po prirodi agilnije i lakše se prilagođavaj izazovima, rizicima te ih lakše komuniciraju sa zaposlenicima. Jednako tako lakše pokazuju zaposlenicima koliko im je stalo do njih. No, nije važno samo imati zadovoljne zaposlenike, nego transparentu kompaniju gdje je HR predvodnik transformacije i gdje je Management u stanju postaviti si pitanja poput „Koje je početno stanje? Imamo li platne ljestvice koje su usklađene sa zahtjevima? Koliko je naš Management spreman preuzeti odgovornost?“, izjavila je Andrea Jurčević, head of HR, Aircash.


S ovakvim se stavom složio i Mario Komljenović, Associate Director HR and Total Rewards Lead u Plivi, otkrivši nam tko će imati najviše koristi od direktive koja nam se sprema.
„Najviše će profitirati manageri, jer će vidjeti priliku da neke teške odluke prebace na sustav, sada je li to pozitivno ili negativno vidjet ćemo“, izjavio je Komljenović te dodao kako će za nove promjene trebati mnogo hrabrosti, ali i ponekad „mućnuti glavom“.
U razgovoru s moderatorom Goranom Ferićem, direktorom Total Rewards and HR Operations u INA Grupi, panelisti su raspravljali i o pitanjima potpune transparentnosti kompenzacijskog sustava, njihovim rizicima, ali o tome koliko smo mi kao individue spremni kritički percipirati sami sebe, svoj rad, svoje znanje i vještine.
Za kraj, što oni misle o potpunoj transparentnosti kompenzacijskog sustava, panelisti odgovaraju „brzo i jednostavno, ne!“, „Potreban nam je uravnotežen pristup između transparentnosti i privatnosti“, nadovezala se Andrea Jurčević.